Během podzimu převládá suché a studené počasí, nastává období Váty. Převahu a disbalanci Váty můžeme v našem organismu pociťovat jako nervozitu, úzkost nebo problémy se spánkem. Projevuje se také suchou kůží.
Abychom organismus vrátili do rovnováhy, je vhodné se důkladně prohřát. Pomáhají např. teplé tekutiny nebo koření, které mají zahřívací účinky. Zkuste skořici, hřebíček nebo zázvor. Já připravuji např. čočku se skořicí nebo skořici přidávám do polévky z mungo fazolí. Zázvorový čaj piju v chladných měsících téměř každý den. A hřebíček ráda jen tak rozkoušu mezi zuby jako žvýkačku. Máte také nějaké tipy, jak využít tyto druhy koření?
0 Comments
S příchodem jara se u mnohých z nás objevují sezónní alergie. Trápí nás rýma, oči nás svědí a slzí, kýcháme … příznaků může být opravdu hodně.
Abychom zmírnili příznaky alergie, je samozřejmě nutné dodržovat určitá pravidla, která nám pomáhají toto období překonat - nechodit přiliš mezi alergeny, udržovat doma pořádek a často utírat prach, dodržovat hygienu a nedotýkat se očí. V boji s alergickými příznaky nám ale může pomoci i jóga. Zejména následující pozici nám přinášejí fyzickou i psychickou úlevu - Plný jógový dech - zvyšuje kapacitu plic, prevence proti respiračním potížím. Svíčka - pokud je pro Vás tato ásana nedostupná, vyzkoušejte modifikace, jako je Viparita karaní mudra, příp. opření nohou o zeď.
Ryba - otevírá hrudník a usnadňuje nám dech. Podobně poslouží např. i Most, Kruh, nebo Velbloud. Doufám, že tento příspěvek pomůže všem alergikům, kteří si nemohou naplno užívat jara. Je nutno však stále brát v potaz, že jóga nenahradí léky, vnímejme ji jako možný doplněk a pomocnou ruku. Vyzkoušeli jste pozice? Nezapomeňte mi do komentářů napsat, jestli Vám obsah příspěvku pomohl. |
Categories |